Poradnik Szybkiego Startu

 

Ten Poradnik Szybkiego Startu został stworzony by umożliwić szybkie rozpoczęcie grania ze znajomością podstawowych mechanik. Pokryjemy tu podstawowe aspekty moda, ale wiele małych detali zostało tu pominiętych. Pełna instrukcja dostępna jest tutaj lub w folderze Steam/steamapps/common/Empires/Manual.

Sekcja I: Podstawy rozgrywki

Początki

team selection screenmessage of the day
2. Ekran wyboru drużyny.1. Wiadomość dnia.

1. Pierwsza rzecz, jaką zobaczysz po dołączeniu do serwera to Wiadomość dnia (MOTD). Pokazuje ona regulamin serwera, dlatego przeczytaj ją uważnie przed zamknięciem.

2. Drugie okno to ekran wyboru drużyny ekran wyboru drużyny. Naciśnij Auto-Assign (losowe przydzielenie), by zostać przydzielonym do drużyny z mniejszą ilością graczy.skill selection screenclass selection screen
4. TEkran wyboru umiejętności.3. Ekran wyboru klasy.

3. Po wybraniu drużyny pokazany zostaje ekran wyboru klasy. Podstawową klasą jest Inżynier (Engineer). Inżynier jest w stanie zrobić wszystko co potrzebne we wczesnych fazach gry, więc będziesz przygotowany na wszystko, co może cię spotkać.

WSKAZÓWKA: Okna z numerem w prawym górnym rogu mogą być kliknięte, aby wybrać jedną z kilku broni.

4. Kliknij otwarte miejsce na umiejętność ("skill slot") aby wybrać umiejętności z menu wyboru umiejętności. Aby dotrzeć do umiejętności specyficznych dla klasy, kliknij rozwijające się okienko w lewym górnym rogu i wybierz "Class Specific" (specyficzne dla klasy). Kiedy skończyłeś, naciśnij "Accept" (Zatwierdź). Ewentualnie możesz używać domyślnie wybranych umiejętności. Sugestia dla Inżynierów: "Repair Upgrade" (Ulepszenie Napraw) i "Revive" (Reanimacja) są świetnymi początkowymi umiejętnościami.


squad screen
5. Ekran Oddziału.

5. Teraz czas dołączyć do oddziału. Wybierz oddział z rozwijanego okna i naciśnij przycisk "join squad" (dołącz do oddziału). Jeśli będziesz się trzymać blisko Dowódcy Oddziału (zielona gwiazdka), będziesz szybciej zdobywać punkty. Jesli dołączysz do pustego oddziału, zostajesz Dowódcą Oddziału. Dowódcy Oddziałów mogą używać punktów oddziału, aby otrzymać różne bonusy na polu walki zależne od ich klasy przez zależne od ich klasy przez menu "popup" lub "F" (domyślnie 'F').

 Zamknij ekran, gdy skończysz. (Może on być otwarty w każdej chwili po naciśnięciu domyślnie 'C').
spawn map
6. Mapa respawnu.

6. To otworzy mapę respawnu (jeśli tego nie zrobi, naciśnij 'Enter' (by default) aby otworzyć ją manualnie). Wybierz punkt (duże czerwone lub niebieskie okrągłe guziki, zależnie od drużyny) przez lewy klik. Twój zaznaczony punkt będzie zaznaczony przez powiększenie przycisku. (W tym wypadku najbardziej południowy, środkowy punkt jest wybrany).[OPCJONALNIE] Jeśli gra dopiero się zaczęła, musisz także wybrać Komandora używając Menu Głosowania na Komandora (Commander Vote). Kliknij na nick, aby zagłosować na wybranego gracza. W przypadku remisu, komandor wybierany jest losowo.Gracze bez doświadzczenia nie powinni dowodzić aż do momentu rozeznania się w grze, gdyż rola komandora jest krytyczna dla sukcesu drużyny.

Możesz zgłosić się (opt in) lub zrezygnować (opt out) z głosowania na komandora przez naciśnięcie odpowiednich przycisków w dolnych rogach menu. Jeśli nie wiesz jak dowodzić albo nie chcesz tego robić, po prostu zrezygnuj.
commander voting
Menu wyboru komandora.

7. Naciśnij Przycisk ataku (domyślnie LPM) aby się zrespić.

Wskazówka: Jeśli się nie zrespisz, ponownie wybierz klasę i punkt respawnu (zgodnie z opisem w punktach 3. i 6.)

Twój HUD

OK, zrespiłeś się. Na początek trochę informacji o HUD-zie. Jest podzielony na cztery bloki:

commander screen
Twój obecny Komandor.
Obecne badania.

1. Lewy górny róg pokazuje twojego obecnego komandora i badania.

infobar screen

Zasoby/sek. Dostępne zasoby. Osobiste fundusze. Pojazdy na polu bitwy. Kupony drużyny.

minimap screen
2. Twoja minimapa.

2. Prawy górny róg pokazuje, ile zasobów i posiłków ma drużyna.

 • Kupony (tzw. "Tickets") pokazują ile razy twoja (i przeciwna) drużyna może się zrespić
 • Pojazdy na polu bitwy.
 • "Wages" - Fundusze osobiste.
 • "Resources" - Pieniądze drużyny.
 • Zasoby/Sek. - Ile zasobów twoja drużyna otrzymuje na sekundę.

2. Minimapa daje widok z lotu ptaka na całą mapę. Możesz ją przybliżyć i oddalić używając klawiszy zoomu ('[' oraz ']' , domyślnie).

Na minimapie, jednostki Imperium Brenodi są zawsze niebieskie, a jednostki Północnej Frakcji (Northern Faction) czerwone.

 • Komandor jest pokazany jako ikona obramowanej gwiazdki. Jesli twoja drużyna ma komandora, jego imię będzie pokazane w lewym górnym rogu ekranu.
 • Reanimacyjni Inżynierowie są identyfikowani przez jaśniejsze strzałki na minimapie. (jasnoniebieskie dla Brenodi Empire i pomarańczowe dla Northern Faction).
 • Gracze to strzałki. Ty jesteś większą, przezroczystą strzałką.
 • Pojazdy wyglądają jak małe podwozia:
 • Brenodi Empire CV Jeep APC AFV Med Heavy Arty
  Pojazd dowodzący Jeep APC AFV Średni czołg Ciężki czołg Czołg artyleryjski
  Northern Faction CV Jeep APC LT Med Heavy Arty
  Pojazd dowodzący Jeep APC Lekki czołg Średni czołg Ciężki czołg Czołg artyleryjski
 • Każdy typ budynku ma swoją unikalną ikonkę na minimapie:
  refinery barracks armory vf radar repairbay turret engystuff
  Rafineria Koszary Zbrojownia Fabryka Pojazdów Radar Stacja Napraw Działko (obu typów) Inżynierska Kamera / Radar
 • Nieskończone budynki są żółte.
 • Zbudowane budynki które są atakowane migają na biało.
Minimapa pokazuje też lokacje złóż zasobów, zazwyczaj pokazanych jako małe żółte kropki (kolor może różnić się na różnych mapach).
ammo screenhealth screen
4. Twój licznik amunicji.3. Twoje paski zdrowia i wytrzymałości.

3. Lewy dolny róg pokazuje twoje zdrowie i wytrzymałość. Twoje zdrowie spada gdy odnosisz obrażenia i może być odnowione przez skrzynki z życiem lub Inżynierów używających przyrządu Inżyniera na tobie. Wytrzymałość, używana przy skakaniu i sprintowaniu, zawsze regeneruje się z czasem.  Jesli całkowicie braknie ci wytrzymałości, nie będzie się ona regenerować przez kilka sekund.

4. Prawy dolny róg pokazuje twój licznik amunicji. Linia nabojów reprezentuje pozostałą w magazynku amunicję. Numer po prawej to pozostała amunicja, którą posiadasz.move/build hexagon
Idź / Broń

attack icon
Atakuj
Komandor może dać ci bezpośrednie rozkazy. Pozwalają one komandorowi łatwo kierować jego żołnierzy ttam, gdzie drużyna najbardziej tego potrzebuje.

Gdy otrzymasz rozkaz, pokaże się on na twoim ekranie jako albo:
 • zielony pięciokąt (dla rozkazów ruchu i obrony), or
 • Czerwony romb (dla rozkazów ataku). Romb rozkazu ataku będzie podążał za jednostką, na którą został nałożony, dając ci kierunek i taktyczną przewagę.
Gdy dostajesz rozkaz, usłyszysz instrukcję i jeden z tych kształtów pojawi się na twoim HUD-zie. Jeśli nie patrzysz na cel, kształt pojawi się na boku lub dole twojego ekranu, mówiąc ci, w którym kierunku musisz patrzeć by go zlokalizować.

Interakcje wewnątrz gry

Skrzynki Północnej FrakcjiImperial Crates
Skrzynki Północnej Frakcji.Skrzynki Imperium Brenodi.

W zbrojowniach, ustawiane przez Inżynierów, oraz czasami rozrzucone po mapie, skrzynki z zapasami. Dostępne w dwóch smakach: Amunicja (skrzynka Inżyniera kwalifikuje się tutaj) i Zdrowie. Aby użyć jednej ze skrzynek naciśnij i przytrzymaj klawisz "UŻYJ"('domyślnie E') gdy jesteś obok skrzynki i patrzysz na nią.

Podobnie do skrzynek działają konsole w fabrykach pojazdów. Aby jej użyć, podejdź do niej i naciśnij klawisz "UŻYJ".

Empires ma wiele różnych pojazdów. Aby wsiąść do pojazdu, podejdź do niego i naciśnij klawisz "UŻYJ". Możesz zmienić pozycje wewnątrz pojazdu używając klawiszy funkcyjnych (F1, F2, F3, etc). Pozycja F1 to zawsze pozycja kierowcy. Ponowne naciśnięcie klawisza "UŻYJ" spowoduje opuszczenie pojazdu. NIE zabieraj pojazdów, które mogą być używane przez innych. Zamiast tego, zbuduj własny w fabryce pojazdów.

Sekcja II: Gra

W Empires, WSPÓŁPRACA JEST KLUCZOWA. Idź samemu i załatwisz dwóch lub trzech gości, idź ze swoim zespołem, a zniszczycie całą bazę.

Podstawy

Ogólnie, każda runda Empires toczy się tak:

 1. Wyjdź z bazy natychmiast do punktu ataku lub obrony twojej drużyny. Jeśli gra dopiero się zaczęła, słuchaj strategii Komandora.
 2. Zajmij i broń złóż zasobów, aby twoja drużyna zbierała zasoby.
 3. Atakuj złoża zasobów przeciwnika aby zniszczyć jego ekonomię.
 4. Zajmij wrogie posterunki i przyj w kierunku głównej bazy wroga.
 5. Zniszcz pojazd dowodzenia wroga lub wyczerp jego bilety i zabij wszystkich przeciwników, którzy jeszcze żyją.
 6. Jeśli obu drużynom zabraknie kuponów, gra zaczyna 5-minutowe odliczanie. Gdy się skończy, gra wkracza w fazę Nagłej Śmierci (Sudden Death). Oba pojazdy dowodzenia giną wtedy od jednego trafienia materiałem wybuchowym.

To są podstawowe kroki w Klasycznej rozgrywce. Jest też tryb podboju, w którym zazwyczaj są piechota i czołgi, ale nie ma Komandora. Jest też trybMisji, gdzie jedna drużyna ma określony cel do osiągnięcia, zazwyczaj w ograniczonym czasie. Mapy Podboju i Misji często używają Flag jako punktów respawnu.

Wskazówki dla piechoty


"I find your lack of faith... disturbing."

Ogólne wskazówki:

 • Możesz wybrać punkt respawnu z mapy, ( domyślnie "Enter"). Gdy zginiesz następnym razem, pojawisz się tam.
 • Możesz zmienić klasę i umiejętności w koszarach, zbrojowni lub przy fladze przez naciśnięcie"b" (domyślnie) i wybranie nowego załadunku. Zmiana w innym miejscu nie da natychmiastowego efektu.
 • Możesz wziąć dodatkową amunicję od Inżynierów stawiających skrzynki z amunicją i zbrojowni, a ponowne wybranie klasy w Koszarach zresetuje jej ilość do początkowej.
 • Naciśnięcie klawisza "F" (domyślnie) przywoła popup menu. Możesz użyć myszki lub klawiszy pokazanych w nawiasach aby wybrać różne opcje.
 • Broń palna nie zadaje obrażeń budynkom (także działkom). Tylko materiały wybuchowe działają.
 • Jako każda klasa oprócz Inżyniera, możesz pomóc budować budynki przytrzymując klawisz "UŻYJ" ("E" domyślnie).
 • Strzały w głowę zadają dodatkowe obrażenia zależnie od użytej broni.

Niechcianą "funkcją", którą będziesz często widzieć jest killspawning. Gdy wpiszesz '!kill' w czacie (lub 'kill' w konsoli)  aby zrespić się w atakowanej lokalizacji. To bardzo poręczny sposób szybkiego przemieszczania się po polu bitwy, ale uważaj by nie zużyć zbyt wielu biletów.


Ogólne porady dla klas:

 • Inżynier (Engineer): Najlepsza klasa wsparcia. SMG są skuteczne przeciw wszystkim wrogom i granaty sejsmiczne ("seismics") zadają duże obrażenia budynkom. Narzędzie Inżyniera pozwala stawiać drobne struktury i skrzynki z amunicją, konstruować i niszczyć budynki i pojazdy, oraz (z umiejętnością Reanimacji) reanimować zabitych kolegów.
 • Strzelec (Rifleman): Bardzo skuteczny przeciw wszystkim klasom, lepkie bomby w dobrych rękach mogą zniszczyć czołgi. Choś w założeniu prosty, może być prawdziwą maszyną zniszczenia. Jest jednak nieskuteczny przeciw budynkom.
 • Grenadier: Z rakietnicą, moździerzem i minami, jest najlepszą klasą przeciw jednostkom opancerzonym. Z treningiem, moździerz może załatwić każdy cel, a miny mogą być ułożone w stos, aby wysadzić każdy czołg.
 • Zwiadowca: Głównie używany do sabotowania sił przeciwnika. Może sabotować budynki, robiąc je podatne na atak i mniej skuteczne. Jego granaty dezorientują i osłabiają wrogów. Trudny do nauczenia, trudniejszy do opanowania.

Wskazówki dla Inżyniera:

 • Używając Narzędzia Inżyniera, możesz budować, reperować i leczyć przyjazne budynki, pojazdy i graczy trzymając atak (lewy klik). Możesz też dekonstruować wrogie pojazdy i budynki.
 • Z wyciągniętym narzędziem Inżyniera, prawy klik otwiera osobiste opcje budowy.
 • Ulepszenie Naprawy to bardzo przydatna umiejętność na początku rundy.
 • Używając Reanimacji (Revive) możesz przywrócić martwych przyjaciół do życia. Po prostu zbliż się do zwłok i przytrzymaj lewy klik (zużywa 50% energii). Ikona reanimacji wisi nad ciałami martwych kolegów.
 • Inżynierskie granaty są dobre przeciw budynkom.
 • Kamery Inżynierów automatycznie wykrywają piechotę, a Radary pojazdy. Duży żółty kwadrat pojawi się krótko wokół zauważonego przeciwnika.

Wskazówki dla pojazdów

Ogólne wskazówki:

 • Możesz budować pojazdy w Fabryce Pojazdów. Podejdź do konsoli budowania pojazdów lub naciśnij 'V' (domyślnie) gdy wejdzie do fabryki.
 • Pojazdy mogą być ulepszane nową bronią, pancerzem i silnikiem opracowanymi przez komandora przy użyciu radaru. Naciśnij przycisk "CUSTOMIZE" aby zacząć ulepszać pojazd.
 • Pojazdy mogą być przezbrojone przez naciśnięcie 'V' (domyślnie) podczas stania na stacji napraw. Amunicja jest również odnawiana podczas stania na stacji.
 • Pojazdy kosztują zasoby. Nie marnuj ich albo twoja drużyna przegra.
 • Pojazdy mogą się przegrzać jesli strzelasz za często. Ulepszone silniki spowalniają przegrzewanie się.
 • Upewnij się, że masz właściwą broń. Niektóre są słabe przeciwko czołgom, ale mocne przeciw piechocie i na odwrót. Popytaj innych jesli potrzebujesz pomocy w decyzji.
 • Uważaj na miny. Powodują znaczne obrażenia pojazdom. Pojedyncza mina może zdewastować nieulepszony pojazd.

Wskazówki do tworzenia pojazdu:

 • Pojazdy mają limit załadunku, pokazany w lewym dolnym rogu. Jeśli jest czerwony, nie będziesz mógł stworzyć pojazdu.
  WSKAZÓWKA: Maksymalne użycie dostępnej nośności pojazdu jest dobrym nawykiem, ale zawsze wybieraj dużo pancerza zamiast wielu broni.
 • Nie bierz największego, najdroższego czołgu jeśli twoja drużyna ma mało zasobów. Dwa w pełni ulepszone średnie czołgi kosztują tyle, co w pełni ulepszony cięzki, ale te średnie mają przewagę liczebną i ogniową.
 • Czasami jest do wyboru wiele broni, pancerzy i silników. Jesli nie wiesz jaki czołg wybrać lub jak go wyposażyć, nie bój się zapytać kolegów.
 • Startowe pancerz, silnik i bronie są bardzo słabe. Używaj nowo opracowanych odpowiedników gdy tylko możesz. Jesli ważne badania są prawie skończone, poczekaj aż się skończą przed wyposażeniem czołgu.

Wskazówki dla komandora

Dowodzenie i badaniawytłumaczone w pełnej instrukcji dostępnej tutaj lub (opcjonalnie) w folderze  Steam/steamapps/common/Empires/Manual.

Jest jedna rzecz o której powinieneś wiedzieć o Komandorze. Ma najcięższą rolę ze wszystkich, więc nie bądź surowy gdy coś nie idzie za dobrze.


To w zasadzie tyle. Trzymaj się innych, słuchaj Komandora i używaj taktycznych rozwiązań zamiast brutalnej siły a będziesz miał świetną zabawę. Ciesz się z pierwszej gry w Empires.